NZS
Żłobki na Uczelnie
Żłobki na Uczelnie

Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Poznańskiej dba o studentów i ich rodziny! Przyłączamy się do inicjatywy „Żłobki na Uczelniach”, która zwiększy świadomość opinii publicznej nt. rodzicielstwa na studiach oraz będzie dążyła do zmian ustaw w celu ułatwienia roli rodzica podczas studiów!

Członkowie NZS UW ze wsparciem ze strony NZS UAM doprowadzili już do spotkania z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, podczas którego zaprezentowali projekt zmian w ustawie o opiece dzieci do lat trzech, którego celem jest uporządkowanie kwestii żłobków na uczelniach.

Wg wstępnych szacowań w skali całego kraju, nawet kilkadziesiąt tysięcy młodych rodziców może borykać się z odpowiedzialnym zadaniem nauki, pracy i rodzicielstwa podczas trwania studiów.

Dużym ułatwianiem dla młodych matek i ojców byłoby rozpoczęcie programu tworzenia żłobków i klubów dziecięcych na uczelniach wyższych. Aktualnie na 1500 żłobków w Polsce, tylko 15 znajduje się na Uczelniach Wyższych. W zdecydowanej większości są one jednak skierowane nie do studentów, a pracowników tych uczelni.

Propozycją NZS UW jest nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Jej celem miałoby być utworzenie dotacji celowej na tworzenie żłobków z budżetu MPiPS lub MNiSW.

Wizyta w MPiPS spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony Ministra. Pozostaje czekać na dalsze wsparcie, nowe pomysły i sposoby realizacji tego przedsięwzięcia.

Inicjatorami akcji są NZS Uniwersytu Warszawskiego oraz NZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej o „Żłobkach na Uczelniach” dowiesz się na Facebooku.