NZS
Studiuję - głosuję

Jesteś studentem? Lubisz decydować? Chcesz mieć wpływ na to, co się dzieje wokół? W takim razie razem tworzymy coś dla Ciebie! Ruszamy z akcją „Studiuję – głosuję”!

Aktywność studencka nie polega na ciągłym uczeniu się, poprawianiu coraz to nowych egzaminów czy zaliczeń. Co więcej, to także nie tylko weekendowe imprezy, wyjścia ze znajomymi do pubu czy juwenaliowe koncerty. Nowoczesny i ambitny student myśli również o tym, co go otacza. Zastanawia się w jakim świecie, środowisku i ustroju żyje oraz stawia sobie pytania dlaczego tak właśnie jest.

Studiuję – Głosuję Prezydent 2015___smaller

Wychodząc na przeciw tym refleksjom powstał projekt „Studiuję – głosuję„. Ma on na celu uświadomić studentom i nie tylko, że każdy ma realny wpływ na rzeczywistość, która nas bezpośrednio otacza i wpływa na nasze decyzje i aktywności.

Mówisz, że nie głosujesz, bo jeden głos nic nie znaczy? A jeśli pomyśli tak 2 studentów na kierunku na każdej uczelni w Polsce? Razem możemy naprawdę dużo. Razem możemy pokazać, że nam zależy, że interesujemy się tym, co się dzieje w naszym kraju i nie pozwolimy go niszczyć, bo to nasza przyszłość. Jeśli my dziś nie zadbamy o Polskę, to jak będzie wyglądała za kilkanaście lat? Właśnie Ty, właśnie dzisiaj masz realny wpływ na przyszłość kraju i Swoją.

Zachęcamy, aby każdy, bez względu na rok czy kierunek studiów, bez względu na płeć, poglądy, indywidualne zainteresowania i pasje, wziął udział w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Kiedy?

Przypominamy już teraz, że wybory odbędą się 10 maja 2015 roku. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału. W końcu liczy się KAŻDY głos. A tylko razem możemy zmieniać świat na lepsze!

Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Nic prostszego. Masz do wyboru pięć opcji:

 1. Jeśli 10 maja będziesz w Poznaniu lub jakimkolwiek innym mieście, a przed tym dniem masz możliwość udać się do urzędu w Twojej miejscowości:
 2. Jeśli studiujesz w Poznaniu i mieszkasz w akademiku, to możesz zgłosić się wcześniej osoby odpowiedzialnej o wpisanie Cię do spisu wyborców w obwodach zamkniętych . Na terenie Politechniki Poznańskiej taki obwód będzie w Domu Studenckim nr 6. Tam też udaj się w dniu wyborów o zagłosuj.
  Obwody zamknięte na terenie Poznania:

  1. Zespół Domów Studenckich Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
   Dom Studencki „Eskulap” Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
   ul. Przybyszewskiego 39
  2. Zespół Domów Studenckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
   Dom Studencki „Zbyszko” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
   ul. Piątkowska 80
  3. Zespół Domów Studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
   Dom Studencki „Dewizka”
   ul. Dożynkowa 9d
  4. Zespół Domów Studenckich Politechniki Poznańskiej
   Dom Studencki nr 6 Politechniki Poznańskiej
   ul. św. Rocha 11b
 3. Jeśli mieszkasz poza akademikiem, a nie masz możliwości udać się do swojego urzędu, możesz udać się do urzędu w Poznaniu (ul. Libelta 16/20) i złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w okręgu zgodnym z Twoim miejscem przebywania. Następnie w dniu wyborów udaj się do właściwego ze względu na Twoje miejsce przebywania lokalu wyborczego i oddaj Swój głos. Ten spis wyborców obowiązuje tylko podczas tych wyborów, dlatego jeśli mieszkasz w Poznaniu i jesteś z tym miastem związany, skorzystaj z czwartej opcji.
 4. Jeśli mieszkasz w Poznaniu i jesteś z tym miastem związany (pracujesz tutaj, masz tutaj rodzinę lub w jakikolwiek inny sposób jesteś związany długoterminowo (nie tylko na czas studiów) z Poznaniem), możesz złożyć wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców oraz pisemną deklarację zawierającą informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców. Wraz z wnioskiem przynieś kserokopię dowodu osobistego. W tym wypadku musisz jednak udokumentować fakt, że jesteś na stałe związany z miastem (np. umowa o pracę) lub w osobnym oświadczeniu, które otrzymasz w urzędzie napisać, w jaki sposób jesteś z miastem związany i dlaczego nie możesz dopełnić obowiązku meldunkowego.
 5. Nowość! Od tegorocznych wyborów prezydenckich każdy może głosować korespondencyjnie. Wniosek możesz złożyć w urzędzie gminy, w której jesteś wpisany do rejestru wyborców do 27 kwietnia. Możesz to również zrobić ustnie (do protokołu). Najpóźniej 7 dni przed wyborami na podany przez siebie adres otrzymasz pakiet wyborczy, który po wypełnieniu musisz odesłać albo osobiście dostarczyć do urzędu (przed dniem wyborów) lub do okręgowej komisji wyborczej (w dniu głosowania).

Na kogo możesz głosować?

W majowych wyborach prezydenckich wystartuje 11 kandydatów:

 1. Grzegorz Braun – reżyser,
 2. Andrzej Duda (PiS),
 3. Adam Jarubas (PSL),
 4. ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO),
 5. Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN),
 6. Marian Kowalski (Ruch Narodowy),
 7. Paweł Kukiz – muzyk,
 8. Magdalena Ogórek (z poparciem SLD),
 9. Janusz Palikot – lider Twojego Ruchu,
 10. Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia),
 11. Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy).

A co z drugą turą wyborów?

W drugiej turze wyborów, która odbędzie się w niedzielę 24 maja 2015 r., o Nasze głosy będą ubiegać się:

 • Andrzej Duda oraz
 • Bronisław Komorowski.

Jak mogę głosować?

 1. Jeśli dopisałeś się przed pierwszą turą do spisu wyborców poza miejscem swojego zameldowania (w tym również w obwodzie zamkniętym w akademiku) to jesteś tam nadal ujęty w spisie i nie musisz nic robić. Chyba, że tym razem chciałbyś głosować gdzieś indziej. Wtedy musisz udać się do urzędu właściwego ze względu na adres ujęty w spisie, do którego się dopisałeś i poprosić o zaświadczenie o prawie do głosowania (masz czas do 22 maja, ale może to uczynić za Ciebie upoważniony na piśmie pełnomocnik). Z takim zaświadczeniem możesz się udać do dowolnego lokalu wyborczego.
 2. Jeśli w pierwszej turze głosowałeś w miejscu Swojego zameldowania, a tym razem chciałbyś głosować gdzieś indziej, to możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania ze Swojego urzędu i udać się z nim w dniu wyborów do dowolnego lokalu w Polsce lub za granicą. Czas na pobranie takiego zaświadczenia masz do 22 maja, ale może to uczynić za Ciebie upoważniony na piśmie pełnomocnik. Uwaga! Zaświadczenie pobrane na pierwszą turę nie obowiązuje podczas ponownego głosowania. Zwróć uwagę, czy na Twoim zaświadczeniu widnieje data 24 maja.
 3. Jeśli chciałbyś się dopisać do spisu wyborców, bo w pierwszej turze głosowałeś w miejscu Swojego zameldowania, a w drugiej chciałbyś gdzieś indziej, możesz to uczynić wypełniając wniosek o dopisanie do spisu wyborców i zanosząc go do urzędu, gdzie chciałbyś być ujęty w spisie. Możesz to uczynić najpóźniej 19 maja.
 4. Jeśli w pierwszej turze głosowałeś korespondencyjnie to przed druga turą również otrzymasz pakiet wyborczy w ten sam sposób. Jeśli chciałbyś zrezygnować to możesz udać się do urzędu i poprosić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
 5. Jeśli w pierwszej turze nie głosowałeś korespondencyjnie to możesz chęć tej formy głosowania zgłosić do 14 maja w urzędzie, w którym jesteś ujęty w rejestrze wyborców.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości i pytania, chętnie udzielimy Ci pomocy. Kontakt do nas znajdziesz na dole strony. Możesz też nas spotkać na stoisku w CW 21 kwietnia od 8⁰⁰ do 15¹⁰ i osobiście dopytać o szczegóły oraz otrzymać od nas potrzebne do urzędu wnioski. Odwiedź też stronę Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie znajdziesz więcej przydatnych informacji.

Dokumenty

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców (24 maja)

Prośba o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania

Prośba o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania (2 na jedną stronę)

Prośba o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania (24 maja)

Prośba o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania (24 maja; 2 na jedną stronę)

Wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców

Pisemna deklaracja zawierająca informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego (24 maja)

 

Kontakt

Jeśli masz pytania dotyczące wyborów, pisz do koordynatorki uczelnianej Studiuję – Głosuję Renaty Ferduła: renata.ferdula@nzs.org.pl 🙂

Patronat

Politechnika Poznańska
Patron Honorowy – prorektor Politechniki Poznańskiej ds. kształcenia dr hab. Jacek Goc
Samorząd Studentów Politechniki Poznańskiej
Samorząd Studentów Politechniki Poznańskiej

Dołącz do oficjalnego wydarzenia na Facebooku

Dołącz do oficjalnego wydarzenia na  Facebooku na II turę wyborów